Lästips: Att återerövra akademin

Ideologi, Kultur, Metapolitik, Okategoriserade, Politik, Rekommenderat

 • 31
  Delningar

I varje metapolitisk analys spelar institutioner en central roll, tillsammans med idéer och personal. En viktig institution är etablerad media, den som kontrollerar media kan både forma åsiktskorridorer och selektivt återge verkligheten. Media är en betydelsefull institution. Men den som kontrollerar akademin formar morgondagens journalister. I samband med 1968 erövrade den så kallade ”vänstern” delar av akademin, och neutraliserade andra. Detta möjliggjordes ibland av att äldre akademiker var toleranta även när det gällde oliktänkande, utan Dumezil hade Foucaults karriär exempelvis knappast ägt rum, men väl vid makten har ”vänstern” sällan visat nya förmågor samma välvilja. Detta innebär att det är svårt för en ny aktör att erövra akademin, ofta svårt att alls verka där.

I grova drag fyra strategier är tillgängliga här. Man kan erövra motståndarens institutioner, direkt eller indirekt. Man kan skapa egna alternativ. Och man kan strypa motståndarens genom att förvägra dem nödvändiga resurser. För den som saknar kontroll över den politiska sfären kan det vara svårt att strypa motståndarens resurser, även om Trump som bekant hotat med detta när amerikansk akademi förvägrat hans anhängare yttrande- och mötesfrihet. Att skapa egna alternativ har visat sig användbart när det handlar om alternativmedia, samtidigt som vi här ser brister vad gäller idéer och personal. Några genomtänkta och heltäckande alternativ till åsiktskorridorens världsbild finner man sällan här, och de inblandade är av ekonomiska skäl ofta lätt räknade. Akademin skulle här kunna fylla en värdefull funktion.

Samtidigt är det en så välbevakad institution att öppna angrepp inte nödvändigtvis fungerar (även om vi i flera länder just nu ser initiativ med studentorganisationer för europeiskättade och/eller högerradikala studenter). Det kan då vara aktuellt med mer diskreta upplägg. Några sådana presenterar André du Pôle i artikeln 10 Potential Attacks That Can Defeat Cultural Marxism In Academia. Det handlar i hög grad om studieområden där man använder delar av det du Pôle kallar kulturmarxismen mot den kulturmarxistiska helheten (”kulturmarxism” är annars en ganska tveksam term, annat än som retoriskt vapen). Man kan exempelvis studera ”de små vita”, fattiga vita och deras villkor. Detta utnyttjar en motsättning i PK-världsbilden, marxistisk klassanalys mot ”antirasismens” många felaktiga förgivettaganden. Man kan också studera politiskt inkorrekta tänkare som Evola och Spengler, även om man gör det distanserat och objektivt fyller det en funktion.

Sammantaget är det en läsvärd artikel, som kan leda till egna idéer hos läsaren med akademiska ambitioner. Det är hög tid att återta den akademiska världen.


 • 31
  Delningar
 • Parsifal

  Tror trots allt att det är alternativmedia som är murbräckan. Med utländskt eldunderstöd är man nu på offensiven. Etablissemanget är helt klart trängda och på defensiven. Verkligheten är ju inte direkt på deras sida och de strör pinsamma uttalanden omkring sig. Stora förändringar måste komma, nuvarande tillstånd är inte hållbart.

  • zeno

   håller med om det du skriver – som oftast

   vad jag förstår försöker medborgarrörelsen i usa bygga sin egna ekonomi – och själv har jag här på motpol föreslagit snustillverkning och dagisverksamhet som 2 lättstartade intäktsgenererande företag

   man kan misstänka att ”rörelsen” emellertid mest består av individer med skrivklåda och bestämda uppfattningar

   på annan plats här på motpol finns en text som besjunger nederlaget och festandet inför detta – själv firar jag ju naturligtvis hellre segern kvällen efter bataljen…

   https://www.youtube.com/watch?v=34LGPIXvU5M

   • Parsifal

    Noam Chomsky är alltid intressant. Intressant tanke detta med att bygga upp en egen ekonomi och självständiga institutioner. Tyvärr har statsindividualismen drivits så långt i Sverige så att många verkar ha förlorat förmågan att agera och fungera i grupp. Samtidigt så ska du nog inte dra alltför långtgående slutsatser utifrån de som skriver inlägg här på Motpol. Något säger mig att vi inte är så representativa för den stora helheten av systemkritiker och dissidenter inom den nationella kretsen.

    • zeno

     av det jag kunnat läsa mig till blev de kristna förklarade som statsfiender i det antika rom

     för att försörja sig startade de egna företag av nödtvång och församlingens medlemmar stöttade naturligtvis genom att anlita dessa företag

     även tiondet(kollekten) var vad jag förstår en ursprunglig form av försörjningsstöd och kunde även i fall när det blev överskott användas för att tillhandahålla startkapital eller helt enkelt till uppköp och övertagande av befintliga företag som sedan gav jobb till de fredlösa kristna som behövde arbeta för sin försörjning

     har man så uppnått en hållbar ekonomi kan man ju även bekosta institutioner såsom rättshjälp, lärosäten och mediaproduktion t.ex.

     (det sägs ju att själve gustav vasa aldrig hade fått ut dansken utan lybeckarnas stora krediter….som ordstävet säger; PENGAR ÄR MAKT! )

     ps
     SD eller DÖ 2.018 – valet är givet

 • Parsifal

  Tror trots allt att det är alternativmedia som är murbräckan. Med utländskt eldunderstöd är man nu på offensiven. Etablissemanget är helt klart trängda och på defensiven. Verkligheten är ju inte direkt på deras sida och de strör pinsamma uttalanden omkring sig. Stora förändringar måste komma, nuvarande tillstånd är inte hållbart.

  • zeno

   håller med om det du skriver – som oftast

   vad jag förstår försöker medborgarrörelsen i usa bygga sin egna ekonomi – och själv har jag här på motpol föreslagit snustillverkning och dagisverksamhet som 2 lättstartade intäktsgenererande företag

   man kan misstänka att ”rörelsen” emellertid mest består av individer med skrivklåda och bestämda uppfattningar

   på annan plats här på motpol finns en text som besjunger nederlaget och festandet inför detta – själv firar jag ju naturligtvis hellre segern kvällen efter bataljen…

   https://www.youtube.com/watch?v=34LGPIXvU5M

   • Parsifal

    Noam Chomsky är alltid intressant. Intressant tanke detta med att bygga upp en egen ekonomi och självständiga institutioner. Tyvärr har statsindividualismen drivits så långt i Sverige så att många verkar ha förlorat förmågan att agera och fungera i grupp. Samtidigt så ska du nog inte dra alltför långtgående slutsatser utifrån de som skriver inlägg här på Motpol. Något säger mig att vi inte är så representativa för den stora helheten av systemkritiker och dissidenter inom den nationella kretsen.

    • zeno

     av det jag kunnat läsa mig till blev de kristna förklarade som statsfiender i det antika rom

     för att försörja sig startade de egna företag av nödtvång och församlingens medlemmar stöttade naturligtvis genom att anlita dessa företag

     även tiondet(kollekten) var vad jag förstår en ursprunglig form av försörjningsstöd och kunde även i fall när det blev överskott användas för att tillhandahålla startkapital eller helt enkelt till uppköp och övertagande av befintliga företag som sedan gav jobb till de fredlösa kristna som behövde arbeta för sin försörjning

     har man så uppnått en hållbar ekonomi kan man ju även bekosta institutioner såsom rättshjälp, lärosäten och mediaproduktion t.ex.

     (det sägs ju att själve gustav vasa aldrig hade fått ut dansken utan lybeckarnas stora krediter….som ordstävet säger; PENGAR ÄR MAKT! )

     ps
     SD eller DÖ 2.018 – valet är givet

 • PETER NYMAN

  Kämpa på är enda möjligheten,VI som följer sanningen genom Motpoloch liknande sanningsmedia vet om verkligheten. Det viktigaste är att VI röstar efter vårt SVENSKA samvete.Och verkligheten.

 • PETER NYMAN

  Kämpa på är enda möjligheten,VI som följer sanningen genom Motpoloch liknande sanningsmedia vet om verkligheten. Det viktigaste är att VI röstar efter vårt SVENSKA samvete.Och verkligheten.

 • Palnatoke

  Det är bara att konstatera att vänstern lyckades med sin kulturrevolution och ”marschen genom institutionerna”. Men kontrarevolutionen från höger har vuxit i styrka och det handlar främst om att alternativ media nu på allvar utmanar MSM. Universiteten är knepigare men vi kan se att akademiker med teknisk, ekonomisk eller naturvetenskaplig inriktning i stor utsträckning gått över till vår sida. Generellt har vetenskapen blivit satt på undantag i Sverige genom vänsterpolitisering. Genustrams och hysteriska biologiförnekare har tyvärr fått breda ut sig i sann Trofim Lysenko anda. Men missnöjet jäser bland många akademiker.

 • Palnatoke

  Det är bara att konstatera att vänstern lyckades med sin kulturrevolution och ”marschen genom institutionerna”. Men kontrarevolutionen från höger har vuxit i styrka och det handlar främst om att alternativ media nu på allvar utmanar MSM. Universiteten är knepigare men vi kan se att akademiker med teknisk, ekonomisk eller naturvetenskaplig inriktning i stor utsträckning gått över till vår sida. Generellt har vetenskapen blivit satt på undantag i Sverige genom vänsterpolitisering. Genustrams och hysteriska biologiförnekare har tyvärr fått breda ut sig i sann Trofim Lysenko anda. Men missnöjet jäser bland många akademiker.